17
lut

Kuchnia. Otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się po wyborze mieszkania. Jest to decyzja, którą należy podjąć na samym początku remontu co nie jest proste biorąc pod uwagę fakt, że ciężko wyobrazić sobie naszą wymarzoną kuchnie stojąc pośrodku czterech gołych ścian.

Decyzja o otwarciu bądź zamknięciu kuchni jest uzależniona od wielu czynników. m.in od upodobań kulinarnych lokatorów, życia towarzyskiego czy umiłowania porządku. I tak jeżeli gotujemy często warto rozważyć opcję zamknięcia kuchni na salon po to by wszelkiego rodzaju zapachy np. bigosu czy smażonej ryby nie rozprzestrzeniały się po całym salonie. Dodatkowo gdy lubimy porządek raczej będą nam przeszkadzać nie umyte naczynia wystające ze zlewu. Oczywiście jeżeli dom będzie zamieszkiwać singiel lub bezdzietna para, rozwiązanie kuchni otwartej  wraz z małym barkiem jest dobrym pomysłem. Natomiast przy rodzinie z dzieckiem należałoby rozważyć zamianę barku na wygodny stół z krzesłami.

O problemach zapachowym możemy przynajmniej częściowo zapomnieć przy kuchni zamkniętej. Jednakże dobrze zrobiona wentylacja i wyciąg w kuchni pozwoli na sprawne wyciąganie zapachów tak by nie rozprzestrzeniały się po całym mieszkaniu.

Warto zapamiętać:

Wentylacja! Tak jak pisaliśmy powyżej w każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie! Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap. A w czasie gotowania lub tuż po nim nie zapominajmy o wietrzeniu.

Kuchnia razem z salonem a jednak osobno.

Posiadając otwartą kuchnie możemy śmiało zastosować pewne rozwiązania, które niejako oddzielą nam część „kuchenną” od salonu. I tak na przykład możemy postawić ścianę pomiędzy kuchnią, a salonem. Jest to wprost idealne miejsce na którym możemy powiesić np telewizor lub wstawić drzwi przesuwne. Niestety to zmniejszy optycznie obydwa pomieszczenia. Aby jeszcze bardziej wyróżnić te dwie części, warto inaczej wykończyć podłogę. W kuchni na podłodze mogą być kafle (co znacznie ułatwi sprzątanie), a w części jadalnej panele. Dobrym rozwiązaniem na oddzielenie tych dwóch części jest postawienie stołu na granicy płytek/paneli.

Podsumowując:

Kuchnia zamknięta:

+ nie musi być nieskazitelnie czysto.

+ zapachy z kuchni nie rozchodzą się po całym mieszkaniu

+ nie słuchać w salonie urządzeń pracujących w kuchni (lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna)

+ łatwiej będzie urządzić kuchnie

zamknięte pomieszczenia wydają się mniejsze

osoba przygotowująca posiłki np podczas przyjmowania gości może czuć się trochę odizolowana

jeśli w kuchni nie zmieści się miejsce do spożywania posiłków – trzeba będzie przenosić naczynia do stołu w salonie.

Kuchnia otwarta:

+ wnętrze będzie wyglądało na dużo większe

+ większa integracja rodzinna/podczas spotkań czy imprez (nikt nie będzie odizolowany)

każdy z gości będzie miał wgląd do naszej kuchni

w salonie słychać dźwięki urządzeń pracujących w kuchni

trudniej urządzić taką kuchnie ponieważ jej koncepcja musi współgrać z koncepcją salonu.